Ana Sayfa > HakkındaİNCİ EVİNER

İnci Eviner, çizimden yola çıkarak hazırladığı videoların, performatif ve ortaklığa dayanan uygulamaların iç içe girdiği çok katmanlı, geniş bir çalışma alanına sahip. Özellikle kadın bedeni üzerinde iktidar ve temsil politikasının işleyişine değindiği işlerinde, öznelliğin nasıl şekillendiğini inceler. Sanatçının video teknolojileri ve resim geleneği arasında kurduğu karmaşık ilişkiler farklı bir algılama biçimi önerir.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nden mezun olduktan sonra, 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde doktorasını tamamladı. Video çalışması “Harem”i sunduktan sonra uluslararası alanda büyük ilgi topladı ve çalışmaları dünya çapında önemli koleksiyonlarda yer almaya başladı. Eviner, 2017 yılında Sharjah Sanat Bienali'nden ödüller aldı (13 tane); kariyeri boyunca Florida'daki Rauschenberg Vakfı, California'daki Headlands Center for the Arts, New York ABD'deki ISPC, Paris'te SAM Art Projects, Fransa'da MAC/VAL Musée d'Art Contemporain du Val-de-Marne, Rockefeller Vakfı Bellagio ve Como, İtalya'da misafir sanatçı olarak bulundu.

Eviner'in en önemli sergileri Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda (2019) yer alan ‘’Biz, Başka Yerde’’ ve 2016 yılında İstanbul Modern'de gerçekleştirilen “İçinde Kim Var?” isimli retrospektifiydi. Önemli kişisel sergilerinden bazıları; “Ufkun Altında”, Galeri Nev İstanbul, Türkiye (2017); “Runaway Girls”, The Drawing Center New York, ABD(2015); “Kırık Manifestolar”, Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, Fransa (2011); “Harem”, Art in the Auditorium, Whitechapel Gallery İngiltere, (2009) şeklinde sıralanabilir. Eviner ayrıca Liverpool Bienali (2018), Gwangju Bienali (2018), 13 İstanbul Bienali (2013), 7 Asya Pasifik Çağdaş Sanat Trienali (APT7) ve 4 Asya Sanat Bienali dahil olmak üzere dünya çapında birçok bienalde yer aldı.

Son zamanlarda dahil edildiği önemli grup sergileri şu şekilde listelenebilir; “Inspired by the East”, British Museum, İngiltere; “Hand Drawn, Action Packed”, Hayward Gallery / Southbank Center İngiltere; “Punk Orientalism”, MacKenzie Art Gallery, Albert St. Regina-Kanada; “Under Pressure -On Forms of Authority and Decision- Making Power”, Museums Quartier Wien, Avusturya; ''Icı,Ailleurs'', Marsilya; ''Utopia/Distopia'', MAAT, Lisbon; ''Tableaux Vivants'', Bonnier Konsthall ve ''Tactics of Invisibility'', TBA21, Viyana, Avusturya.

Eviner, 2019'da 58 Uluslararası Venedik Bienali'nde Türkiye'yi temsil etmek üzere seçildi ve sunumu Arsenale'de özel olarak seçilen bir alanda gerçekleşti. Sanatçının eserleri Deutsche Bank Collection, Centre Pompidou Paris, İstanbul Modern Müzesi, Guggenheim ve TBA21 Wien gibi dünya çapında önemli kurumların koleksiyonlarında yer almaktadır. Eviner aynı zamanda Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde öğretim üyeliğine devam ediyor. İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor. Dirimart tarafından temsil ediliyor.

[email protected] İnci Eviner Tüm Hakları Saklıdır.