Ana Sayfa > Metinler > Günlük Politikayı SahnelemekGÜNLÜK POLİTİKAYI SAHNELEMEK

Her gün Türkiye gündemine düşen onlarca korkunç haberi algılayabilmek için onları tasnif etmek nasıl olurdu ve bu beni geçici de olsa rahatlatır mıydı?  Onlara her gün kendi tasarlayacağım sahnelere davet ederek yeni anlatılar oluşturmaları için olanak vermek… Böylece arınmak ve hayata devam edebilmek için üstüme yapışan tüm kötü duygulardan kurtulmak… Ve duygusal tepkilerimi sıralayarak işe başladım…

Hoş görülebilir, asla hoş görülemez, yaşanabilir, katlanılabilir, katlanılmaz, tahammül edilmez, imkânsız, korkunç, berbat, akıl almaz, insan olmaktan utanıyorum vs. sahnelemek için bir düzenek tasarlamayı düşündüm. Onlara sahne verirken her birine bir imge verdim; bu imgeler onların sahne isimleri, bazen de mahlasları oldu.

Mesela;

Sahne; Strasbourg, Avrupa Parlamentosu binası henüz proje aşamasında.
Mimarın ilk eskizlerinden yararlanarak tasarlıyorum. Bu planın arkasında dev bir karga kafası gözükür, sahnede birazdan olacakların tarihsel arka planını okumakla görevlendirilmiştir. Parlamentonun merkezinde yer alan Collesium’daki oyuncu, dünkü oturumda meclis başkanının tiradına başlamak üzeredir. Binanın sağ ve sol katlarına yerleşmiş olan vatandaşlar kendilerini dönüştürerek repliklerine hazırlanıyor. Sahnenin dışarı taşan kısmında göçmenler için yapılacak ek bina için ön çalışmalar yer alıyor.

Mesela;

Ortak Eylem Aygıtı için tasarladığım sahnenin ortasına bu sefer bir helikopterin yere düşen gölgesini yerleştirdim. Gölgenin altında kalan bir vatandaş kurtulmanın yollarını arar… Sağdaki odada bir maymunun kendini insanlığın ilk örneği olacak bir eyleme hazırlanırken görüyoruz. Maymun araç olarak bir sopa kullanarak insanlığa bir giriş yapar.

İnci Eviner

[email protected] İnci Eviner Tüm Hakları Saklıdır.