Ana Sayfa > Metinler > Huzursuzluğun TasnifiHUZURSUZLUĞUN TASNİFİ

Çizmek, zihnimde olup bitenleri anlamanın bir yolu benim için.  Çizgi, toplumsalla bireyselin birbirine karıştığı, kimliklerin buluştuğu bu akışkan imgelerin çıkıp geldiği çukurları açığa çıkarıyor.

Desen, sürekli oluş halini ağırlayan karanlık mağaralar gibi çalışıyor; bilinç duvarına yansıyan gölgelere anlam katmaya çalışan, yaşadıklarını sürekli tüküren, huzursuz, durmadan kamusallığın  sınırlarını aşındıran tuhaf bir aygıt gibi… Aynı zamanda ressamı, yani öznesini de güven kaybına uğratıyor; bu mücadeleden bazen yüzümü kaybederek sağ çıkabiliyorum.  Öte yandan  aklım, bu imgeleri çaresizlik içinde tasnif etmeye çalışıyor.  Bu beyhude bir çabadır.  Sosyal bedeni korumaya ve kurmaya çalışırken sürekli fesat çukurlarına düşen,  aslında hayal gücünün tünellerinde  yeniden üretilen sadece havada asılı, silik bir vatandaş portresidir.  Bu vatandaş tam meşrulaşma sınırında  haset dolu saldırılara maruz kalıyor ve çaresiz bir uzlaşı arayışı içinde imgeleri ve durumları tasnife başlıyor.

Bu tasnif çabası, tarih, sokaklar, unutulmuş botanik sınıflandırmalar, karşılıksız aşklar, soyu tükenmiş hayvanlar, asfalt orkideleri vs. gibi bir isim ve dünyada bir yer  edinme arzusudur.

İnci Eviner 2013

[email protected] İnci Eviner Tüm Hakları Saklıdır.